U sklopu obrade povijesnih nastavnih sadržaja Industrijske revolucije, učenici sedmih razreda u pratnji učiteljice povijesti Sanje Kopači posjetili su Muzej prehrane Podravka kako bi istražili razvoj prehrambene industrije našeg kraja. Voditelji Muzeja upoznali su nas s izložbenim postavom. U dijelu Muzeja posvećenom predindustrijskom dobu, učenici su promotrili najznačajnije alate i pomagala za rad u polju i proizvodnju povrća, koje su pokretale ljudska i životinjska snaga mišića. Bilo je zanimljivo vidjeti pomalo zaboravljene alate poput drvene sijačice i pluga, jarana za uprezanje krave ili konja i drobilice kukuruza. Učenike se posebno svojom veličinom dojmio parni stroj izložen u dvorištu Muzeja prehrane, proizveden u Budimpešti 1900. kao prethodnik današnjih kombajna. Upoznali smo dijelove parnog stroja poput ložišta za ugljen, kotača, dimnjaka, spremnika za vodu i remena. Para iz ložišta za ugljen pokretala je kotač a remen na kotaču služio je povezivanju preostalih dijelova i prijenosu energije na drugi stroj. Izum parnog stroja uvelike je olakšao i ubrzao proizvodnju. Parni stroj često se premještao i posuđivao po selima jer je prevladavalo siromaštvo. Drugi dio izložbenog prostora Muzeja prehrane obuhvaća razdoblje posvećeno razvoju industrije u tvornici Podravka. Učenici su imali priliku istražiti prvi postav za proizvodnju podravkinih mesnih juha iz 1957. godine i uživati u podravkinim reklamama u kojima su prepoznali omiljenu maskotu Lina. Dok su nam voditelji opisivali proces nastanka juha u vrećici, znatiželjno smo se okupili oko trake za izradu mesnih kocki za juhu u obliku kobasice. Radnice su ručno dodavale tjesteninu i zatvarale u aluminijske folije strojem koji su radnici Podravke izradili sami uz pomoć tadašnjih pegli svojom genijalnosti, maštom i kreativnosti, kako bi si olakšali proizvodnju. Strojevi za izradu pekmeza su kupljeni i predstavljaju doba druge industrijske revolucije temeljene na struji. Učenici su zaključili da svi strojevi iz današnje perspektive izgledaju zastarjelo iako je od njihove izrade prošlo tek 60 godina, što je još jedan dokaz brzog razvoja tehnologije. Pekmez se pakirao u metalne limenke koje uz mnogobrojne zdjelice, ambalažu Vegete i stare fotografije radnica Podravke krase vitrine polica Muzeja. Svoj posjet ovjekovječili smo zajedničkom fotografijom ispred parnog stroja i kipa Pijetla s gazdaricom.
Posjeti učenika
Nemčići sudjelovali u programu obilježavanja 33. Obljetnice preuzimanja Vojarne u Koprivnici i Dana koprivničkih branitelja
Učenici OŠ Antun Nemčić Gostovinski u pratnji ravnatelja Darka Sočeva i predmetnih učitelja obilježili su Dan koprivničkih branitelja i sjećanje na dane kada je vojarna u Koprivnici prije 33 godine osvojena bez i jedne žrtve Read more…
0 Comments