Jesenska izložba gljiva 2019. u našoj školi

Održana je još jedna jesenska izložba gljiva u OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“, 7. i 8. studenog u auli na 1. katu škole. Gljive za izložbu sakupljali su učenici sedmih razreda, članovi gljivarske skupine „Mladi gljivari“ pod vodstvom učitelja informatike Danijela Balaška koji je gljivama odredio hrvatske i znanstvene nazive.

DSCN0365

Gljive su se sakupljale uglavnom na području naše županije (Domaji, Reka, Rasinja, Koprivnički Bregi, Plavšinac, Glogovac, Jagnjedovec, Bakovčice) te u podnožju planine Medvednice.

Izloženo je oko 200 različitih vrsta gljiva. Od popularnih jestivih vrsta valja spomenuti ljetni, jesenski i borov vrganj, sunčanicu, modrikaču, pepeljastu lisičicu, crnu trubaču, martinčicu, svilenastu vitezovku, smrekovu i polukrvnu rujnicu, vilin klinčac, veliku gnojištarku, tvrdokožnu sraštenicu, prosenjak, hrastov turčin, brezov djed, trbušastu puharu, ljubičasto-zelenu krasnicu, tupoglavku, zimsku vitezovku, poljski šampinjon itd. Učenici i ostali posjetitelji izložbe mogli su vidjeti i kako izgledaju otrovne gljive našeg kraja: zelena pupavka, panterova muhara, obična muhara, tigrasta vitezovka, otrovna grlašica itd. Izloženo je bilo i nekoliko vrlo rijetkih, zaštićenih i neobičnih vrsta gljiva kao što su maglen, pjesnička puževica, Queletova puževica, kovrčasta kokica, prištava puževica. medvjeđa pilašica, panjeva griva, četverokraka zvjezdača, polukuglasta zdjeličarka, obična žličarka, zimska pušnica, elastični hrčak, elegantni stršak, ariševa mliječnica, mišji repak…

Poveznice na druge mrežne stranice:

prigorski.hr

drava.info

 

DSCN0292

DSCN0353

DSCN0367

DSCN0373

DSCN0379

DSCN0380

DSCN0402

DSCN0405

DSCN0407

DSCN0413

DSCN0428

DSCN0429

DSCN0433

 

 


 

NAJAVA   

Povodom obilježavanja Dana Grada Koprivnice u našoj školi održat će se 11. po redu jesenska izložba gljiva. 

Mycena stipata

Gljive za izložbu sakupljati će učenici 7. razreda, članovi gljivarske skupine „Mladi gljivari“ pod vodstvom učitelja informatike Danijela Balaška, vrsnog poznavatelja gljiva. Gljive će biti će izložene 7. i 8.11.2019. (četvrtak i petak) u holu naše škole na prvom katu (u vremenu od 8 do 18 sati). Izložba je otvorena za javnost te se pozivaju svi zainteresirani građani da dođu pogledati najpoznatije jestive i otrovne jesenske vrste gljiva i da pri tome nešto nauče te obogate svoj repertoar poznatih vrsta gljiva. Također, građani mogu donijeti na izložbu i svoje primjerke gljiva kojima ćemo rado odrediti vrstu i izložiti ih na našoj izložbi.