Koprivnička spisateljica Zdenka Čavić 9. svibnja 2022. godine održala je zanimljivu književnu radionicu o zavičajnom govoru u knjižnici Osnovne škole „Antun Nemčić Gostovinski“. Gospođa Čavić je učenicima 2.c razreda i njihovoj učiteljici Đurđici Pošta približila dragi nam kaj recitirajući pjesme iz svoje posljednje zbirke „Zaprpreni kaj“. Učenici su u grupama oslikavali stihove iz pjesama „Sreča“, „Ništ bez kaja“, „Srce od blata“, „Mesec“ i „Zdena nedela“ nakon čega su svoje divne radove poklonili spisateljici.

4

 

Radionica je „začinjena“ kajkavskim pitalicama koje je gospođa Čavić posebno napisala za ovu prigodu. Drugaši su iznenadili gospođu Čavić svojim poznavanjem kajkavskog narječja jer su danima prije susreta marljivo prikupljali kajkavske riječi i njihova značenja. Ugodna književno-likovna radionica završila je zajedničkim fotografiranjem, velikim zagrljajem i željom za ponovnim susretom s našom dragom koprivničkom spisateljicom. Učenici i njihova gošća dokazali su da veliki i mali podjednako mogu uživati u domačoj reči. Gospođu Zdenku Čavić imat ćemo priliku opet ugostiti 20. svibnja kada će održati književni susret i radionicu „Kako postati književnik“ za učenike viših razreda.

Zdenka Čavić, inače rođena Koprivničanka, bivša učenica naše škole i predstavnica suvremene kajkavske lirike dosad je objavila četiri zbirke poezije – „Kaj vu meni“, „Dotaknuti srcem“, „Cipele od senja“ te „Zaprpreni kaj“. Zbirku kratkih priča „Niska crnih bisera“ objavila je 2019. godine, a roman za mlade „Pročitaj poruku“ 2022. godine. Autorica je našoj školskoj knjižnici darovala primjerke svojih knjiga na čemu joj srdačno zahvaljujemo.

Školska knjižničarka Paula Rajh

1

2

3

5

6