U društvu hrvatskih branitelja Nemčići obilježili sjećanje na žrtve Vukovara

Već šestu godinu, branitelji, članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, podružnica Koprivničko-križevačke županije, prenose našim učenicima znanje o Domovinskom ratu te njihovoj ulozi u stvaranju suverene i međunarodno priznate Republike Hrvatske. Dolazak hrvatskih branitelja u našu školu, osim najznačajnijem i najbolnijem događaju iz novije hrvatske povijesti – Domovinskom ratu, ove je godine bio posvećen i sjećanjima na žrtve Vukovara.

Istaknuti koprivnički branitelji, Ivica Jurenec i Zvonko Virag, na zanimljiv i učenicima prihvatljiv način, pričali su o svojim ratnim iskustvima te o formiranju hrvatske vojske i vojne policije. Najzanimljiviji dio predavanja bio je onaj o ulozi 117. koprivničke brigade u čijoj su postrojbi sudjelovali i neki od članova obitelji naših učenika.

U rujnu ove godine, učenici osmih razreda bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru. Na originalnim lokacijama te posjetu memorijalnim područjima stjecali su znanja o Domovinskom ratu i stradanju Vukovara i Vukovaraca tijekom 1991. godine. Na terenu su prikupljali podatke i materijale za projekt „Vukovar – grad heroja“ koji je predstavljen u petak u auli naše škole prilikom dolaska koprivničkih branitelja. Svojom su izložbom učenici poslali jasnu poruku da vukovarske, kao i sve hrvatske branitelje neće nikada zaboraviti, a žrtvu koju su podnijeli za stvaranje samostalne i neovisne Hrvatske, zauvijek će poštivati.

Zahvalni smo i Ivici Jurencu i Zvonku Viragu na poučnom predavanju, zanimljivom druženju kao i na knjizi Specijalna policija u Domovinskom ratu koju smo dobili na poklon za sjećanje na ovaj susret. Posebno su nas razveselili pozitivni komentari branitelja i pohvala za pripremljenu izložbu o Vukovaru. Još jednom velika hvala svim hrvatskim braniteljima koji su nam omogućili da sretno živimo u lijepoj našoj Hrvatskoj.

Lidija Vranar, prof. povijesti

 

WP 20181116 09 13 25 Pro 580x327

WP 20181116 12 28 07 Pro 580x327

WP 20181116 12 59 03 Pro 580x327

WP 20181116 13 11 01 Pro 580x327

WP 20181116 13 13 47 Pro 580x327