Učenje i druženje svih Nemčića dobre volje na Večeri matematike

Sveti Nikola nas je razveselio i oplemenio još jednu uspješnu Večer matematike. Prvo obrazovno razdoblje nove školske godine 2018./2019. privodi se kraju, a Osnovna škola “Antun Nemčič Gostovinski” Koprivnica se i ove godine pridružila interesantnom projektu „Večer matematike“, Hrvatskog matematičkog društva Zagreb i autorice projekta: Tanja Soucie, prof., OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića, Zagreb, koje se provodi već šestu godinu u mnogim vrtićima, osnovnim i srednjim školama diljem Lijepe Naše uz potporu MZO-a i IRIM-a.


Večer matematike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu - zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo.

Na radionicama koje su organizirane povodom Večeri aktivno su sudjelovali učenici od prvog do osmog razreda naše Škole koju volim, njihovi roditelji, bake, djedovi.

Tko god se zatekao u školi u četvrtak, 6.12.2018. od 17,00 do 19,00 sati, vidio je, doživio i oplemenio svojim aktivnim sudjelovanjem poduzetnu i kreativnu stranu matematike.

Nakon pozdravnih riječi naše ravnateljice i kraćeg upoznavanja s ovogodišnjim gostima, Irenom Dolenec i Nevenom Šegom, samozaposlenim obrtnicima koji svakodnevno primjenjuju matematiku, koristeći laser u izradi čestitki, suvenira i drvenih ukrasa tehnikom graviranja, Večer je otvorila učenica trećeg razreda, Kjara.

Ugodno međugeneracijsko druženje učenika, roditelja, učiteljica i učitelja začinili smo matematičkim mozgalicama i društvenim igrama obilazeći radne centre po učionicama s obzirom na uzrast i interes.

Nemčići su rješavali zadatke iz područja zabavne matematike, igrali razne logičke matematičke igre , izrađivali matematičke modele za svoj uzrast te se svjesno osvrnuli oko sebe i zajedno s učiteljicama i svojim obiteljima istraživali svijet oko sebe na matematički način. Razvijali smo nove vještine igrajući Šah, Domino, Čovječe ne ljuti se, Zemlju bombona, Brojanje od zadanog broja, Mlin, Veći pobjeđuje, Tko će više?, Pribroji tajni broj, Magnet, Kune, Pronađi par, Baci kockice!, 3 od 10 (1. razredi), Utrka, Prekriži sve, Tko će više, Tornjevi zbrojeva, Ostatak od 100, Kuglanje, Zbrajanje do 20, Koliko je sati, Micro:bit i matematika (2. razredi), Tko će prvi do 99, Par nepar, Mjesne vrijednosti, Do cilja, Presloži slova, Osvoji 6, Udvostruči, Yamb (3. razredi), Do you speak math?, Tangram, Osam, Tangram, Do blaga, Pauk, Najveći zbroj (4. razredi), Peteroznamenkasti broj, Eiffelov toranj, Tko zna više, Prvi do 100, Nula, Žablji skok, Triominos, Scrabble (5. razredi), Yamb, Koji je razlomak veći, Tri, Desetka, Staza Djeda Mraza, Geometrijske vratolomije (6. razredi), Potapanje brodova, Tangrami, Geometrijski kirigami, Životni vijek životinja, Koordinatna slika, Crni Jack (7.razredi), a učenice 8.razreda su preuzele uloge demonstratora i voditelja radnih centara.

Radionice za početnike i napredne poznavatelje “ABACUS SOROBAN” tehnike brzog računanja održali su učenici 3.c razreda pod mentorstvom učiteljice Đurđice Pošta.

I ove su nas godine pratili naši pokrovitelji, Podravka i trgovina Sport Dolenec Koprivnica. Događaj smo popratili tonom Radijske grupe pod mentorstvom učiteljice Danijele Tenčić te slikom Foto grupe Zuum s ciljem napretka, stvaranja lijepih školskih uspomena, razvijanja novih ideja i budućih sličnih aktivnosti za dobrobit naših učenika i cijele lokalne zajednice.

Večer je prošla u vedrom, radnom i veselom duhu, upoznavali smo jedni druge, učili, poučavali, dijelili razne matematičke ideje i analizirali njihovu ostvarivost.

Hvala učiteljicama: Sanji Brkić, Senki Pintarić, Sanji Šikić Rupa, Ljupki Mihailović, Dragani Dukarić, Dragani Antić, Đurđici Pošta, Suzani Hergotić, Nataliji Sočev, Hrvoju Šelimberu, Vladimiru Bermanecu i Danijeli Tenčić na uspješnoj suradnji, pripremi aktivnosti i entuzijazmu kao i našoj ravnateljici, Gordani Gazdić Buhanec, na potpori i ohrabrenju.

Hvala svim učenicima, roditeljima i prijateljima naše Škole na aktivnom sudjelovanju i dolasku. Nastojat ćemo da Večer matematike zaživi u našoj Školi i u duhu ovogodišnje uspješnice nastaviti tradiciju i dogodine.


Motivaciju i dalje pronalazim u citatu kolege matematičara, koji me iz dana u dan nadahnjuje:


“Matematika nije nipošto dosadna ili bez mašte, već naprotiv, poput plemenite djevojke koja uzvraća ljubav onom tko je voli i razumije.”

Vladimir Devidé

abacus1 580x435

abacus2 580x435

graviranj2 580x435

graviranj3 580x340

graviranje1 326x435

radno2 580x435

radno3 580x435

radno4 580x435

radno5 580x435

radno6 580x435

radno7 580x435

radno8 580x435

radno9 580x435

radno12 580x435

radno13 580x435

rradno1 326x435

uvod 580x435